PLEMENO.

Plemeno

 

Pudla poznáme v západnej Európe už 400 rokov ,jeho pôvod je však neznámy.Pre svoju mnohostrannosť sa však uplatnil v rozličných prostrediach.Na bojisku však bol nerozlučný spoločník princa Ruperta,padol roku 1644 pri Marston Moori.V poľovnom revíre francúzske pudle prinášali vtákov z vody, ba aj v cirkuse vždy priťahoval divákov.Pudel sa ako 2. dostal na kráľovský trón po bišónikovi.Pudle sú živé a dobromyseľné psy, inteligentné, priateľské a zväčša nesmierne oddané.  Pudle sú taktiež vhodné pre alergikov, lebo nepĺznu.  

Veľkosti: toy, trpasličí, stredný a kráľovský.

Farby: biela, čierna, strieborná, hnedá, marhuľová a červená. 

 

Klasifikácia podľa FCI: Skupina 9 spoločenské a sprievodné a psy
Sekcia 2. 
 Bez skúšky z výkonu

Strihy:

1) Klasický strih (na leva) 
  Historicky najstarší strih. V dobách, kedy bol pudel používaný ako poľovnícke plemeno, oholené panvové končatiny uľahčovali plávanie a „vesta“ ochraňovala pre prípadným poranením, manžety ochraňovali kĺby pred chladom. „Klasika“ vyžaduje bohatú srsť predných partií tela, karpálnych aj tarzálnych kĺbov a absolútne korektný postoj končatín.

                                          



2) Moderný strih 
  Dodnes veľmi obľ
úbený strih, nenáročný na úpravu.


                                           

3) "Baby" strih 
  Jeho pomenovanie je z dôb, kedy bolo dovolené predvádzať psov v tomto strihu len v triedach dorastu a mladých. Teší sa veľkej obľube, pre svoj pôvab a eleganciu. Pes takto upravený vynikne bohatým osrsteným a krásnou štíhlou tvárovou partiou, ktorá je kompletne odhalená a vytvára kontrast s bohatou srsťou topknotu. Topknot znamená veľmi dlhé a bohaté osrstenie na hlave a krku, ktorá je fixovaná špeciálnymi gumičkami. Na výstavách sa vytvára zložitý a veľmi efektný účes. Údržba je časovo náročná, ale tento strih je veľmi efektný.
                                         
  

4) Kontinentálny strih 
Podobne ako klasika vyžaduje bohatú srsť predných partií tela, karpálnych aj tarzálnych kĺbov a dokonalý postoj končatín . Od klasiky sa líši výčesom topknotu a „pomponami“ v oblasti bedier. 

                                          



5) Škandinávsky strih 
  Telo a končatiny sú ostrihané ako u kratšieho moderného strihu, uši a chvost oholené. Tento strih je obľúbený hlavne u jedincov po ukončení výstavnej kariéry. V poslednej dobe sa s ním stretávame aj na klubových výstavách v triede veteránov.
 

                                        

6) Karakulský strih 
V oblasti nosnej partie nechávame fúzy, uši sú ostrihané na krátko, chvost nemá konečný pompon („bambulu“). Osrstenie na hlave je oddelené od krátkej srsti na krku, telo je ostrihané na krátko, bohato osrstené končatiny majú najdlhšiu srsť na lakťoch a stehnách, smerom dole sa zužujú.

                                           

7) Anglický strih(sedlový) 
Objavuje sa na výstavách v zahraničí. Pre časovú náročnosť ho u nás nevidíme. Hlava je vyčesaná do topknotu.

                                          

 _____________________________

 Staré obrázky pudlíkov v rozličných strihoch